Το τριήμερο 2-4 Φεβρουαρίου 2020 οι δύο τάξεις του σχολείου μας Ε΄ και ΣΤ΄ πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα στο πλαίσιο επίσκεψης στη Βουλή των Ελλήνων.

Με ιδανικές καιρικές συνθήκες, για την εποχή, ξεκινήσαμε το πρωί της Κυριακής 2 Φεβρουαρίου για την Αθήνα .Πρώτος σταθμός μας το νέο μουσείο Θερμοπυλών δίπλα στο άγαλμα του Λεωνίδα στις Θερμοπύλες. Σε τρισδιάσταση απεικόνιση παρακολουθήσαμε σε βίντεο την μάχη των Θερμοπυλών. Φέτος συμπληρώνονται 2500 χρόνια από τη σημαντική εκείνη μάχη. Το απόγευμα στο ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού εντυπωσιαστήκαμε από την περιήγησή μας στην Ακρόπολη των Αθηνών και θαυμάσαμε τον ιερό βράχο της Ακρόπολης. Επισκεφτήκαμε το μουσείο φυσικής ιστορίας Γουλανδρή στην Κηφισιά και γνωρίσαμε τα ζώα και τα φυτά του τόπου μας, αλλά και άλλων περιοχών. Στο Καλλιμάρμαρο(Παναθηναϊκό στάδιο)νιώσαμε σαν ολυμπιονίκες, αφού τρέξαμε στο στάδιο και επισκεφτήκαμε την αίθουσα με τις ολυμπιακές δάδες. Η συνέχεια μας βρήκε στο κέντρο πολιτισμού Σταυρός Νιάρχος όπου απολαύσαμε μουσική με τα σιντριβάνια που χόρευαν στο ρυθμό της και ατενίσαμε από ψηλά όλη την Αθήνα. Το απόγευμα της Δευτέρας είχαμε την τύχη, αφού επισκεφτήκαμε στην βουλή την έκθεση για τον Ρήγα Φεραίο, να παρακολουθήσουμε ζωντανά συνεδρίαση της βουλής. Κλείσαμε την επίσκεψη μας στην Αθήνα με την περιήγηση μας στο πανέμορφο μουσείο της Ακρόπολης και στον ιερό βράχο της. Κατά την επιστροφή μας και μέσα στο λεωφορείο θελήσαμε, δια μικροφώνου, να εκφράσουμε τις εντυπώσεις μας. Όλοι μας, μαθητές, εκπαιδευτικοί και συνοδοί γονείς, εκφραστήκαμε με ενθουσιασμό για το υπέροχο εκδρομικό – εκπαιδευτικό τριήμερό μας.